Type to search

Euro 2024 Stiri

Slovenia Obține Biletul pentru Euro 2024 în Stil Dramatic, Cu Golul Târziu al lui Benjamin Verbic

Avatar of Xpert Bet
Share

Calificare Emoționantă: Slovenia Încheie pe Locul Secund în Grupa H După O Performanță Remarcabilă

Slovenia a asigurat calificarea la Euro 2024 în Germania după ce Benjamin Verbic a marcat golul decisiv în ultimele momente ale meciului împotriva Kazahstanului, luni, în Ljubljana.

Kazahstan însă va trebui să-și câștige locul prin playoff-ul din martie anul viitor, după înfrângerea cu 2-1.

Slovenia a beneficiat de un penalty în ultima parte a primei reprize, după o verificare a arbitrajului video, când Yan Vorogovskiy l-a faultat pe Petar Stojanovic în careu. Benjamin Sesko a transformat cu ușurință penalty-ul.

Kazahstan a început perfect repriza a doua, când Ramazan Orazov a marcat primul său gol internațional în minutul 48, profitând de spațiul din careu și încheind cu precizie o pasă scăzută de la Maksim Samorodov.

Kazakhstan, în Playoff După Înfrângerea 2-1 în Fața Sloveniei - Drumul lor spre Euro 2024 nu s-a Sfârșit

Jaka Bijol din Slovenia și-a văzut șutul blocat de linia porții de către Islambek Kuat, dar gazdele au obținut victoria cu patru minute înainte de final, când Verbic a șutat cu precizie în colțul porții, declanșând scene de bucurie intensă.

Kazahstan avea nevoie de victorie pentru a obține prima lor calificare vreodată, dar au știut că și-au asigurat cel puțin un loc în playoff înainte de începerea meciului, datorită promovării în Liga B a Ligii Națiunilor pentru sezonul 2024-2025.

Slovenia a terminat pe locul secund în Grupa H a calificărilor, în spatele Danemarcei, înregistrând un record favorabil la întâlnirile directe.

Unica lor apariție anterioară la turneele finale continentale a avut loc în 2000, în timp ce ultima participare la un turneu major a fost la Cupa Mondială din 2010, în Africa de Sud.