Stiri NBA

Show Spectaculos Într-un Meci Decisiv: Pacers Înving Celtics în Turneul In-Season NBA

Haliburton, Eroul Serii: Primul Triple Double din Cariera Sa Conduce Indiana Pacers către Victorie în Meciul cu Boston Celtics

Într-un spectacol captivant, Indiana Pacers au găzduit Boston Celtics în primul meci din sferturile de finală ale Turneului In-Season NBA. Cu o ambianță electrizantă, jocul avea implicații importante pentru ambele echipe, oferind șansa de a avansa în Semifinalele de la Las Vegas.

Prima jumătate a meciului a fost echilibrată, cu ambii adversari luptându-se pentru fiecare punct. Myles Turner și Bennedict Mathurin au avut evoluții notabile, menținându-și echipele în joc. Cu toate acestea, la finalul primului act, Boston conducea cu 24-22.

În debutul celui de-al doilea sfert, Mathurin a readus Pacers în avantaj, iar lupta a continuat într-un ritm alert. La pauza meciului, Celtics conduceau cu 55-48, iar Jayson Tatum și-a arătat clasa cu 12 puncte. Cu toate acestea, a doua repriză a adus o răsturnare spectaculoasă.

Jayson Tatum

Duel Incendiar: O Bătălie Îndelungată în Turneul In-Season, Pacers Câștigă în Fața Celor de la Celtics

Tyrese Haliburton a devenit protagonistul celei de-a treia perioade, oferind un adevărat spectacol. Pacers au revenit și au preluat conducerea, beneficiind de susținerea ferventă a publicului. Cu un avantaj de 11 puncte la finalul sfertului trei, Indiana părea că și-a recăpătat controlul.

Partea a patra însă a fost plină de suspans, cu cele două echipe luptându-se pentru fiecare coș. Celtics au revenit, dar Haliburton și-a păstrat calmul și a condus Pacers spre victorie. Finalul a fost deosebit de tensionat, dar Indiana a rezistat și a învins cu scorul de 119-112.

Haliburton a fost eroul serii, înregistrând primul său triple double cu 26 de puncte, 10 recuperări și 13 assist-uri. Turner a contribuit cu 17 puncte și 10 recuperări. Pacers vor juca în continuare împotriva învingătoarei dintre Milwaukee Bucks și New York Knicks în Semifinalele de la Las Vegas.