Stiri

România s-a calificat la Euro 2024 după o revenire spectaculoasă împotriva Israelului

Performanță a României așteptată de mulți ani

Naționala României și-a asigurat locul la Euro 2024 după ce a revenit după un gol primit în debutul meciului și a obținut în final o victorie cu scorul de 2-1 împotriva Israelului în disputa din Grupa I de calificare.

România, care ratase participarea la ediția din 2020, în ciuda faptului că era una dintre țările gazdă, a reușit să se califice pentru Euro 2024 prin această victorie. Israelul poate prinde un loc în play-off datorită performanțelor sale în Liga Națiunilor.

Meciul din Grupa I a fost ultimul dintre cele două jocuri „acasă” pentru Israel în Felcsut, un sat maghiar cu aproximativ 1.900 de locuitori. Jocurile au fost relocate în Ungaria după anularea tuturor meciurilor din Israel ca urmare a atacului din 7 octombrie al organizației Hamas. Israelul a remizat 1-1 cu Elveția în primul său meci din Ungaria, miercuri.

George Pușcaș

O calificare meritată după un meci spectaculos

Eran Zahavi a deschis scorul pentru Israel cu o lovitură de cap la doar două minute de la începutul meciului. Oaspeții au revenit cu goluri marcate de George Pușcaș în minutul 10 și Ianis Hagi în minutul 63. Valentin Mihăilă din România a fost eliminat în minutul 85 pentru o intrare dură asupra lui Dor Turgeman din Israel.

Israel avea nevoie de o victorie pentru a-și menține șansele de a se califica automat la turneul din Germania de anul viitor. Cu 12 puncte din nouă meciuri, Israel rămâne pe locul al treilea, la cinci puncte în spatele Elveției și la șapte în spatele României.

Ianis Hagi

Parcursul Israelului întrerupt de atacul Hamas și revenirea la jocurile din Ungaria

își înfășurau steagurile israeliene peste umeri. Unii au organizat o demonstrație pentru ostaticii ținuți încă de Hamas, cu bannere care spuneau „Bărbați, femei, copii uciși” și scandând „Aduceți-i acasă”.

Rezultatul face ca Israelul să nu se claseze în primele două, însă cu o victorie asupra Andorrei, în ultimul meci din grupă, va intra în play-off pentru o altă șansă de a ajunge la turneul final din Germania de anul viitor.