Stiri Champions League

Reviriment Spectaculos: Barcelona Își Asigură Locul în Optimile Ligii Campionilor Cu o Victorie de 2-1 împotriva lui Porto

Joao Cancelo și Joao Felix, Eroi ai Serii: Barcelona Se Califică în Optimi După Doi Ani de Așteptare

Barcelona a demonstrat un comeback spectaculos, câștigând cu 2-1 împotriva lui Porto și asigurându-și locul în optimile Ligii Campionilor pentru prima dată în ultimii trei ani.

După ce au fost eliminați în faza grupelor timp de doi ani consecutivi, de cinci ori campionii au revenit în optimile de finală după ce au obținut un loc în primele două echipe din grupă, cu un joc rămas de disputat.

Echipa catalană ocupă prima poziție în Grupa H, acumulând 12 puncte, cu trei în fața lui Porto și Șahtior Donetsk. Cele două echipe vor juca între ele în ultima etapă pentru a decide cine va însoți spaniolii în faza eliminatorie.

Barcelona are nevoie de cel puțin un rezultat de egalitate în meciul cu Antwerp pentru a se asigura că ocupă primul loc în grupă.

Joao Cancelo

Performanță Inspirată a Portarului Inaki Pena: Barcelona Întoarce Meciul în Fața unui Porto Determinat

Partida a fost una dificilă, cu un Porto determinat care a dominat prima repriză, fiind însă frustrat de o prestație remarcabilă a portarului Barcelonei, Inaki Pena, care l-a înlocuit pe accidentatul Marc-Andre ter Stegen. Pena a făcut mai multe intervenții excelente pentru a menține echipa în joc.

După ce Porto a deschis scorul în minutul 30 prin Pepe, Barcelona a revenit rapid, cu un șut superb în vinclu semnat de Joao Cancelo în minutul 32. În repriza a doua, Joao Felix și Joao Cancelo au creat probleme serioase defensivei lui Porto.

Felix a lovit bara în minutul 47 cu un șut spectaculos, iar apoi, în minutul 57, a combinat cu Cancelo, ambii provenind din academia Benfica, rivala lui Porto. Cancelo a oferit o pasă decisivă pentru Felix, care a încheiat elegant pentru a aduce victoria echipei.

Joao Cancelo a declarat: „A fost o finală pentru noi, știam asta și am câștigat, ceea ce este cel mai important. Am repus Barcelona în ultimele 16, unde acest club merită să fie.”