Stiri La Liga

Real Madrid Urcă pe Primul Loc cu o Victorie Zdrobitoare 3-0 în Fața lui Cadiz în LaLiga

Rodrygo Strălucește cu o Dublă, Real Madrid Cucerind Temporar Vârful Clasamentului

Într-un spectacol impresionant, Real Madrid a obținut o victorie zdrobitoare cu 3-0 împotriva lui Cadiz în LaLiga, urcând temporar pe primul loc în clasament. Dubla marcata de Rodrygo și golul lui Jude Bellingham au propulsat echipa lui Carlo Ancelotti în poziția de lider.

Real Madrid are acum 35 de puncte, unul în fața ocupantei locului secund, Girona, care va întâlni Athletic Bilbao luni, 27 noiembrie, Ancelotti a subliniat importanța momentului în acest sezon: „Avem meciuri foarte importante până la Crăciun, iar victoria de azi îmi oferă multă încredere pentru următoarele partide.”

Deși Real Madrid a suferit din cauza absenței lui Eduardo Camavinga și Vinicius Jr din cauza accidentărilor, echipa a demonstrat o performanță solidă. Rodrygo a deschis scorul în minutul 14 cu o lovitură superbă în colțul dreapta sus al porții.

Rodrygo și Bellingham

Bellingham Completează Succesul: Real Madrid, Plină de Încredere înaintea Duelului cu Napoli

Rodrygo și-a completat dubla în minutul 64 cu o altă execuție excelentă, iar Bellingham a închis tabela în minutul 74 cu al 11-lea său gol din LaLiga în acest sezon.

Ancelotti a remarcat: „Uneori, dificultățile pot fi o motivație în plus, iar jucătorii au înțeles asta foarte bine. Toate accidentările pe care le avem sunt la jucători foarte importanți, dar ne-am descurcat bine și echipa a fost foarte bună pe teren.”

„Rodrygo a făcut diferența în jocul de azi, a avut o prestație excelentă cu o atitudine foarte bună, suntem fericiți”, a adăugat managerul italian al lui Real Madrid.

Referindu-se la Bellingham, Ancelotti a menționat: „Bellingham este bine. Umărul îl mai doare, dar joacă cu protecție și este bine. A avut un joc foarte bun astăzi.”

Urmează un meci important pentru Real Madrid în Liga Campionilor, unde vor întâlni campioana italiană Napoli în Grupa C, miercuri, 29 noiembrie. Echipa spaniolă este deja asigurată de un loc în faza eliminatorie a competiției.