Stiri La Liga

Real Madrid învinge Alaves în Prelungiri și Revine ca Lider în La Liga!

Real: O Victorie în Ultimul Moment

Real Madrid a reușit să revină pe prima poziție în LaLiga, în urma unei victorii dramatice cu 1-0 în fața lui Deportivo Alaves. Meciul, desfășurat joi seara, a fost definit de un gol marcat în prelungiri de fundașul Lucas Vazquez, asigurând astfel victoria echipei sale, chiar și cu un jucător mai puțin pe teren.

Victoria a venit într-un moment crucial, păstrând Real Madrid pe primul loc, la egalitate de puncte, 45, cu Girona, dar madrilenii având +28 la golaveraj, față de catalani cu +21. De cealaltă parte, Barcelona se află pe locul trei cu 38 de puncte, urmată îndeaproape de Atletico Madrid.

Partida a fost tensionată, cu Real Madrid având dificultăți în a-și crea oportunități semnificative. Alaves, echipa gazdă, care a obținut majoritatea punctelor puse în joc pe teren propriu, a pus presiune pe Real Madrid, făcându-le dificilă misiunea de a marca.

Prima jumătate a meciului a fost dominată de o singură ocazie majoră a lui Real, când mijlocașul Federico Valverde a trimis un șut puternic spre poartă, respins de portarul Antonio Sivera. Situația s-a complicat și mai mult pentru Real după ce Nacho a primit cartonaș roșu direct în minutul 54, urmare a unui fault periculos asupra lui Samu Omorodion.

Dintr-un grup de jucători înalți, micuțul Vazquez reușește să trimită mingea cu capul în plasa porții lui Alaves

O Noapte Tensionată pe Mendizorroza

Cu toate acestea, Real Madrid a arătat o determinare remarcabilă, fiind mai agresivă în atac în ciuda dezavantajului numeric. Au ratat câteva ocazii semnificative, inclusiv un șut al lui Rodrygo care a ratat de puțin colțul din stânga porții adverse.

Golul victoriei a venit în minutul 91, când Toni Kroos a executat un corner perfect pentru micuțul fundaș Vazquez, care a înscris cu o lovitură precisă cu capul dintr-o zonă aglomerată. Acest gol a fost sărbătorit cu pasiune de jucătorii și staff-ul lui Real Madrid, care și-au exprimat bucuria victoriei după un meci dificil.

Carlo Ancelotti a subliniat în conferința de presă ulterioară puterea neștiută a echipei sale, recunoscând dificultățile întâmpinate, mai ales după eliminarea unui jucător. El a lăudat modul în care echipa sa a rezistat în zece jucători, apărându-se bine și fiind în cele din urmă răsplătită pentru eforturile sale.

În concluzie, acest meci a demonstrat nu doar abilitățile tactice ale lui Real Madrid, dar și reziliența și spiritul de luptă, reușind să obțină o victorie crucială în condiții dificile și să revină în fruntea clasamentului LaLiga, după ce fostul lider, Girona, a remizat cu Real Betis la Sevilla.