Stiri Premier League

Război în Premier League: Luton Town Întâlnește Arsenal pe Kenilworth Road După 32 de Ani

Luton, Frustrată de Înfrângerea cu Brentford, Așteaptă Liderul Arsenal pe Teren Propriu

După 32 de ani, Luton Town și Arsenal se duelează într-o partidă de top în Premier League pe Kenilworth Road. Luton a suferit o înfrângere 3-1 cu Brentford, dar rămâne în lupta pentru supraviețuire.

Arsenal, vine după o victorie 2-1 împotriva lui Wolves, continuându-și conducerea în fruntea clasamentului. Cu cinci victorii consecutive în toate competițiile, echipa lui Mikel Arteta are cea mai bună defensivă din deplasare, primind doar trei goluri în șase meciuri.

Mikel Arteta

De la Micul Oraș la Marea Ligă: Cum Se Pregătește Luton Town pentru Duelul cu Arsenal

În confruntarea cu Brentford, Luton a avut o primă repriză, dar o accidentare nefericită a căpitanului Tom Lockyer a dus la căderea defensivei. Cu o linie defensivă reconfigurată, Luton a primit goluri de la Maupay și Mee. Chiar dacă Jacob Brown a redus din diferență, Baptiste a restabilit avantajul lui Brentford.

Cu Everton și Burnley câștigând în weekend, Luton are acum doar două puncte peste zona de retrogradare. Ei nu au reușit să păstreze poarta intactă în acest sezon și au marcat în prima repriză doar într-un singur meci din 14.

Gazdele, conduse de antrenorul Rob Edwards, au o serie de 11 meciuri fără înfrângere acasă împotriva lui Arsenal, așa că duelul se anunță palpitant. Ambele echipe au suferit accidentări în apărare, iar oboseala ar putea afecta Arsenal. Cu toate acestea, se așteaptă ca Arsenal să obțină a șasea victorie consecutivă pe Kenilworth Road, fără să primească gol în deplasare.