Type to search

Stiri Champions League

PSV Eindhoven Victorie Epică: Calificare în Optimile Ligii Campionilor După o Incredibilă Răsturnare de Situație!

Avatar of Xpert Bet
Share

De la Agonie 0-2 la Extaz 3-2: Cum PSV a Anihilat Speranțele de Calificare ale Sevillei

PSV Eindhoven a reușit o performanță remarcabilă în Liga Campionilor după ce a anulat avantajul de două goluri al Sevillei și a obținut o victorie cu 3-2 într-un meci exploziv din faza grupelor, eliminând astfel speranțele echipei spaniole de a se califica mai departe.

Sergio Ramos, fundașul echipei Sevilla, a deschis scorul în minutul 24, iar Youssef En Nesyri a majorat avantajul gazdelor cu un șut peste portar la doar două minute după pauză. Cu toate acestea, soarta meciului s-a schimbat radical când Lucas Ocampos de la Sevilla a fost eliminat în minutul 66, primind două cartonașe galbene în doar trei minute.

Sergio Ramos de la Sevilla a declarat după meci: „Am avut un rezultat favorabil după dominarea primei reprize, dar eliminarea ne-a afectat și ei au profitat de asta.”

Eliminarea lui Ocampos

Explozie de Adrenalina: Cum a Revenit PSV în mai Puțin de Jumătate de Oră

Ismael Saibari a readus PSV în joc cu o execuție splendidă în minutul 68, iar echipa olandeză a egalat prin autogolul lui Nemanja Gudelj în minutul 81. Golul decisiv a venit prin capul lui Ricardo Pepi, asigurând o victorie spectaculoasă care i-a propulsat pe PSV pe locul al doilea în Grupa B, acumulând opt puncte.

Această victorie le-a asigurat calificarea în optimile de finală, mai ales că liderii grupei, Arsenal, au învins Lens cu 6-0. Cu doar cinci puncte și cu un avantaj inferior în confruntările directe, Lens nu îi mai poate ajunge pe PSV.

Sevilla, aflată pe ultimul loc cu doar două puncte, va încerca acum să se califice în Europa League, terminând pe locul trei în grupă. Cu doar o victorie în ultimele 12 meciuri, aceștia trebuie să învingă echipa franceză în ultimul meci din grupă pentru a ocupa locul trei în clasament.