Stiri NHL

Portarul Laurent Brossoit Eroic în Fața Asaltului Celor de la Carolina Hurricanes: Winnipeg Jets Câștigă cu 2-1

Performanță De Excepție: Brossoit Salvator pentru Jets Împotriva Furiei Hurricanes

Laurent Brossoit a fost eroul serii, realizând 42 de intervenții impresionante în timp ce Winnipeg Jets s-au impus cu 2-1 în fața echipei Carolina Hurricanes într-un meci din cadrul NHL. Echipa locală a obținut a doua victorie consecutivă, consolidându-și poziția cu un bilanț de 10-4-0 în ultimele 14 partide.

Nikolaj Ehlers și Kyle Connor au fost protagoniștii victoriei, fiecare contribuind cu un gol și o pasă decisivă. Mark Scheifele a oferit două assist-uri cruciale, consolidând coeziunea echipei. Desigur, momentul serii a fost salvarea remarcabilă a lui Brossoit în fața asaltului constant al Hurricanes.

Brossoit a avut un debut de meci spectaculos, efectuând două intervenții impresionante în primele minute, inclusiv un moment în care a respins un șut periculos al lui Andrei Svechnikov. Cu Carolina dictând ritmul în prima perioadă, Jets au reușit să deschidă scorul într-un moment crucial.

Laurent Brossoit

Ehlers și Connor Strălucesc: Winnipeg Obține a Doua Victorie Consecutivă

Într-un contraatac parțial petrecut în ultimele minute ale primei perioade, pasa lui Ehlers l-a găsit pe Connor în drum spre poartă, iar acesta a finalizat cu precizie pentru golul său numărul 15 în acest sezon. Al doilea gol al Winnipegului a venit în a doua perioadă, cu Ehlers marcând dintr-un șut bine plasat.

Martin Necas a redus din handicap pentru Hurricanes, profitând de un șut norocos care a deviat din patina lui Dylan DeMelo în poartă. Acest gol a tensionat atmosfera înaintea unei a treia perioade decisive, în care Hurricanes au căutat egalarea. Cu toate acestea, Brossoit a rămas stabil, efectuând două intervenții cruciale în ultimele două minute pentru a anihila încercările lui Seth Jarvis și Sebastian Aho.

În ciuda faptului că Hurricanes au dominat numeric, având 43 de șuturi față de cele 22 ale lui Winnipeg, portarul Antti Raanta a avut la rândul său o prestație solidă, oprind 20 dintre cele 22 de șuturi la poartă. Cu toate acestea, a fost întrecut de Laurent Brossoit, care a demonstrat o formă excelentă în cele șase meciuri ale sale din acest sezon.