Stiri NHL

Performanță Istorică: Portarul Tristan Jarry Înscrie și Realizează 39 de Parade în Victoria Echipei Sale, Pittsburgh Penguins

Jarry Scrie Istorie: Portarul Pittsburgh Penguins Înscrie Primul Gol Marcat de un Portar în Istoria Clubului

Portarul Tristan Jarry a scris istorie pentru Pittsburgh Penguins într-un meci de senzație împotriva lui Tampa Bay Lightning, înregistrând 39 de parade și marcând un gol într-o victorie cu scorul de 4-2.

Jeff Carter a deschis scorul în repriza a treia, iar Jarry a surprins pe toată lumea cu un șut lung din propria poartă în poarta goală a lui Tampa Bay, marcând primul gol realizat vreodată de un portar în istoria francizei.

Sidney Crosby și Drew O’Connor și-au adus și ei contribuția cu goluri, consolidând dominația echipei în fața lui Tampa Bay, având acum cinci victorii consecutive împotriva acesteia.

Tristan Jarry

Lightning Înfrântă cu 4-2: Penguins Continuă Dominarea în Duelurile cu Tampa Bay

Steven Stamkos și Tanner Jeannot au marcat pentru Lightning, dar nu au reușit să contracareze asaltul celor de la Penguins. Nikita Kucherov, cu două pase de asist, și-a consolidat poziția de lider în NHL în ceea ce privește punctele, ajungând la 39.

Victoria echipei din Pittsburgh a încheiat luna noiembrie cu un bilanț de 8-4-1 și continuă să se afirme în Metropolitan Division. Cu un joc de deplasare și unul acasă, echipa își menține forma bună, acumulând șapte puncte în cele două partide.

Stamkos a deschis scorul pentru Lightning în prima repriză, dar Penguins au revenit în forță în a doua jumătate a celei de-a doua reprize. Crosby și O’Connor au adus echilibrul pe tabelă, iar Penguins au preluat controlul asupra jocului.

Într-o întorsătură spectaculoasă, Penguins au avut 19-7 la capitolul șuturi în a doua repriză, demonstrând o revenire puternică după un debut dificil. Victoria solidă consolidează poziția lor de frunte în clasament și ridică moralul echipei înaintea următoarelor meciuri.