NHL Stiri

NY Islanders Înving Ottawa Senators: Barzal și Lee Inspirați Într-o Victorie cu 5-3

Barzal și Lee Uimesc cu Cele mai Rapide Goluri Primite în Istoria Senatores

Mathew Barzal și Anders Lee au marcat într-un interval de șase secunde în a doua repriză pentru a conduce New York Islanders la o victorie de 5-3 în deplasare împotriva Ottawa Senators în seara de vineri, 24 noiembrie, într-un meci contând pentru NHL.

Diferența de șase secunde a fost suficientă pentru cel mai rapid cuplu de goluri primite în istoria francizei Senators și au notificat cuplul Barzal și Lee ca fiind cel de-al doilea cel mai rapid cuplu de goluri înscris în istoria Islanders.

Islanders au acumulat trei victorii consecutive în cadrul unei serii de cinci meciuri (3-0-2). Kyle Palmieri și Oliver Wahlstrom au înregistrat câte un gol și o pasă de gol pentru New York, în timp ce Alexander Romanov a avut două pase decisive.

Brock Nelson a contribuit și el cu două pase decisive, oferindu-i atacantului opt puncte (patru goluri, patru pase decisive) într-o serie de cinci meciuri. Simon Holmstrom a adăugat un gol de asigurare pentru New York la 5:18 în al treilea timp.

Mathew Barzal

Varlamov impresionează cu salvări spectaculoase în ciuda accidentărilor din defensivă

Portarul lui Islanders, Semyon Varlamov, a respins 28 din 31 de șuturi, inclusiv două parade spectaculoase în fața lui Drake Batherson și Tim Stutzle în ultimele două minute regulamentare.

New York a câștigat în ciuda faptului că a jucat aproape întreaga partidă cu doar patru fundași. Adam Pelech și Sebastian Aho au suferit accidentări în primele trei minute ale primei reprize și nu s-au mai întors pe gheață.

Cu New York conducând cu 4-1 și aparent sub control, Senators au recuperat cu o ofensivă rapidă. Contraatacul eficient al celor de la Ottawa a condus la două goluri marcate de Stutzle și Batherson într-un interval de 47 de secunde.

Batherson a marcat de două ori pentru Senators, care au încheiat o serie de trei victorii consecutive. Stutzle a avut un gol și o pasă de gol, iar Mathieu Joseph a oferit două pase decisive. Portarul Anton Forsberg a respins 21 din 26 de șuturi pentru Ottawa.