Stiri Champions League

Mbappe Salvează PSG în Ultimele Secunde: Remiză 1-1 cu Newcastle într-un Duelul Epopeic

Isak Deschide Scorul, dar Mbappe Aduce Egalarea la Limită pentru PSG

Paris Saint-Germain a traversat un duel dramatic cu Newcastle, încheiat cu un remarcabil 1-1, datorită unui penalty executat de Kylian Mbappe în ultimele secunde ale prelungirilor.

Jocul a început cu Alexander Isak deschizând scorul în minutul 24 pentru Newcastle, marcând după o respingere a portarului PSG, Gianluigi Donnarumma, la șutul speculativ al lui Miguel Almiron. Cu toate acestea, PSG a ratat oportunitate după oportunitate și părea că Newcastle ar putea repeta victoria neașteptată de luna trecută.

Ratările celor de la PSG au continuat, iar Newcastle părea să se îndrepte spre un nou succes, improbabil, mai ales după victoria 4-1 de luna trecută împotriva aceleiași echipe. Totuși, în minutul 95, Ousmane Dembele a provocat un penalty controversat, iar Mbappe a transformat impecabil lovitura de la punctul cu var.

Alexander Isak

Duel Dramatic: Penalty Salvator în Ultimele Clipe Schimbă Soarta Meciului

Antrenorul lui PSG, Luis Enrique, a declarat: „Foarte mândru. Cred că meritam să câștigăm, am creat multe ocazii clare și, uneori, a fost dificil să înscriem.” Pe de altă parte, fundașul dreapta al lui Newcastle, Kieran Trippier, a menționat că, sub circumstanțe dificile, obținerea unui punct este un aspect pozitiv.

Mbappe a reușit să marcheze în cele din urmă, după ce a ratat ocazii în primele faze ale meciului, iar Donnarumma a avut o altă prestație mediocră, după o greșeală la golul lui Isak. Newcastle, lipsită de 11 jucători din cauza accidentărilor și a suspendării lui Sandro Tonali, a luptat eroic în fața unei echipe puternice ca PSG.

Pentru a avansa în optimile Ligii Campionilor, PSG trebuie să învingă liderul grupei, Borussia Dortmund, în Germania, pe 13 decembrie, în ultimul meci din grupă. În același timp, Newcastle trebuie să învingă AC Milan acasă și speră ca PSG să nu câștige la Dortmund pentru a se califica în optimi.

Ousmane Dembele nu va fi prezent în ultimul meci de la Dortmund, fiind suspendat