Stiri Champions League

Matviyenko Conduce Șahtior la O Victorie Strălucitoare: Luptă Strânsă Pentru Calificarea în Faza Următoare!

Gol Decisiv și Salvări Magistrale: Șahtior Bifează Victoria Crucială împotriva lui Antwerp

Într-un meci tensionat din Grupa H a Ligii Campionilor, Mykola Matviyenko a adus bucurie echipei Șahtior Donetsk cu un gol important în victoria cu 1-0 împotriva lui Antwerp, menținând șansele de calificare ale echipei ucrainene în faza următoare.

Victoria lui Șahtior, coroborată de succesul lui Barcelona cu 2-1 împotriva lui Porto, înseamnă că Șahtior trebuie să învingă Porto pe 13 decembrie pentru a se califica. În caz contrar, Șahtior se îndreaptă către Liga Europei, după ce victoria din prezent o asigură că Antwerp va termina pe ultimul loc în Grupa H.

Echipa ucraineană a demonstrat constant pericol din lovituri libere în toate meciurile din faza grupelor până acum, iar Matviyenko a reușit să repete performanța cu o lovitură de cap spectaculoasă în minutul 12, conectând mingea dintr-un free-kick executat de Oleksandr Zubkov.

Mykola Matviyenko , jucător promovat în echipa mare de antrenorul român Mircea Lucescu

Aldeweireld Înfruntă Disperarea în Ultimul Moment: Antwerp Rămâne Fără Puncte în Grupa H

Portarul lui Șahtior, Dmytro Riznyk, a făcut câteva intervenții cruciale, respingând șuturile periculoase ale lui Michel-Ange Balikwisha și Arbnor Muja, menținându-și echipa în avantaj.

Portarul lui Antwerp, Jean Butez, a reușit, de asemenea, să respingă de două ori mingi care amenințau să devină gol, în încercările lui Irakli Azarovi în minutul 55 și Taras Stepanenko la șapte minute după aceea.

În timpul prelungirilor, Toby Alderweireld a avut o șansă uriașă să aducă primul punct pentru Antwerp în această campanie, dar șutul său din apropiere a fost respins de Riznyk, care a salvat apoi și o lovitură de cap a lui Alderweireld în ultimul moment al jocului.

După fluierul final, albanezul Muja de la Antwerp a primit cartonașul roșu în urma unui conflict între jucătorii ambelor echipe. Șahtior își desfășoară toate meciurile de acasă din Liga Campionilor în orașul german Hamburg, din cauza invaziei ruse din Ucraina. Barcelona găzduiește Porto în celălalt meci din grupă, săptămâna viitoare.