Stiri Diverse

Luptă Pentru Calificare în Coppa Italia: Lazio Întâlnește Genoa pe Stadio Olimpico din Roma

După O Performanță Remarcabilă în Liga Campionilor, Lazio Visează la Un Nou Trofeu - Coppa Italia

Lazio caută a treia victorie consecutivă și un loc în sferturile de finală ale Coppa Italia, întâmpinând Genoa la Stadio Olimpico. Ei speră să repete succesul din 2019, când au ridicat trofeul.

După o serie mai puțin reușită în Serie A, Lazio a revenit pe linia de plutire cu o victorie în Liga Campionilor împotriva lui Celtic. Ciro Immobile a adus victoria în optimi cu un dublu impresionant.

În Serie A, Lazio a învins Cagliari 1-0, menținându-și avantajul obținut în prima repriză. Maurizio Sarri vizează acum succesul în Coppa Italia, după ce au fost eliminați de Juventus în sferturile de finală în sezonul precedent.

Maurizio Sarri

Genoa, Gata să Înfrunte Provocarea: Se Pregătește Pentru Revanșa Împotriva lui Lazio în Coppa Italia

Genoa, care a câștigat o singură dată Coppa Italia în 1937, își dorește să avanseze în competiție. Cu o victorie 4-3 împotriva lui Modena și apoi împotriva lui Reggiana în noiembrie, Genoa s-a calificat pentru acest meci din optimi.

Ambii antrenori, Sarri și Gilardino, vor face schimbări în echipă pentru a menține prospetimea jucătorilor. Taty Castellanos ar putea înlocui lui Immobile în atac pentru Lazio, în timp ce Malinovskyi este cheia ofensivei Genoa.

Cu un potențial Derby della Capitale (Lazio vs Roma) în sferturile de finală, Lazio trebuie să profite de avantajul terenului propriu pentru a elimina Genoa, echipă concentrată mai mult pe supraviețuirea în Serie A.