Stiri Premier League

Liverpool Răpește un Punct Prețios de la Manchester City – Derby Plin de Intensitate!

Alexander-Arnold Salvează Liverpool cu un Gol Fantastic în Derby-ul cu City

Derby-ul intens dintre Liverpool și Manchester City s-a încheiat cu o remiză 1-1, după un meci spectaculos, iar Liverpool rămâne la două puncte în spatele liderului Arsenal în lupta strânsă pentru titlul Premier League. Alexander-Arnold Trent a fost eroul echipei lui Juergen Klopp, marcând în minutul 80 și asigurând un punct important pentru Liverpool.

Erling Haaland, care a devenit cel mai rapid jucător care atinge 50 de goluri în Premier League, a deschis scorul pentru City cu un șut precis, expediat după o degajare neinspirată a portarului Allison Becker.

Haaland, cu 14 goluri în fruntea clasamentului golgheterilor, a stabilit un nou record, ajungând la 50 de goluri în doar 48 de meciuri, devansându-l pe Andy Cole.

Virgil van Dijk, fundașul lui Liverpool, a remarcat evoluția echipei în repriza a doua și a subliniat lupta echipei: „Să obținem un punct aici nu este rău. Vroiam să câștigăm, dar n-am pierdut, ceea ce sună puțin clișeu.”

Liverpool Răpește un Punct Prețios de la Manchester City - Derby Plin de Intensitate!
Șutul lui Haaland cu care City a deschis scorul

Alexander-Arnold Încheie Seria de Victorii al lui City, iar Liverpool Ține Ritmul în Vârful Clasamentului

Manchester City, sub comanda lui Pep Guardiola, a pus capăt unei impresionante serii de 23 de victorii acasă pe Etihad Stadium, liderii clasamentului (la ora meciului) fiind egalați de o reacție decisivă a lui Alexander-Arnold.

La finalul partidei, Alexander-Arnold a transmis: „A fost un punct câștigat. Nu am avut o performanță uimitoare, dar ne bucurăm de punct. Am avut șanse să câștigăm meciul.”

Chiar dacă City a avut un gol anulat în repriza a doua, iar Haaland a amenințat poarta lui Allison Becker, niciuna dintre echipe nu a reușit să se impună într-un derby marcat de intensitate și o serie de ocazii de ambele părți.

Următorul test pentru Liverpool este meciul din UEFA Champions League împotriva lui Borussia Dortmund, urmat de o confruntare în Premier League cu Wolverhampton.