Stiri Diverse

Juventus vs Salernitana: Bătălia Pentru Calificare în Sferturile de Finală ale Cupei Italiei

Juventus - Pe Drumul Redresării și în Căutarea Gloriei în Cupa Italiei

Juventus, semifinalistă în sezonul trecut al Cupa Italiei, începe campania noului sezon joi seara, întâlnind pe teren propriu echipa Salernitana. Cu o performanță remarcabilă în 2022, când au câștigat trofeul pentru a 14-a oară, Juve urmărește acum să-și extindă recordul cu a 15-a victorie în competiție, după cum ne arată statisticile care ne dezvăluie ponturi bune din fotbal și nu numai.

Exclusă din competițiile UEFA în acest sezon, echipa se concentrează pe lupta în Serie A și pe Cupa Italiei. Sub îndrumarea lui Massimiliano Allegri, Juventus a arătat o îmbunătățire constantă, acumulând 13 meciuri fără înfrângere în ligă și aflându-se la doar două puncte de liderul Inter Milanoi.

Cu o serie de victorii la limită și o apărare solidă, Juve intră în acest meci cu încredere și determinare. Allegri ar putea profita de această ocazie pentru a odihni jucători cheie precum Dusan Vlahovic și Federico Chiesa, oferind astfel șansa tinerilor talentați să demonstreze ce pot.

Massimiliano Allegri

Salernitana - O Echipă în Luptă pentru Supraviețuire în Serie A

Salernitana, deși se confruntă cu o luptă grea pentru evitarea retrogradării în Serie A, vine la Torino cu moralul ridicat după o victorie esențială cu 1-0 împotriva lui Hellas Verona. Echipa antrenată de Pippo Inzaghi, un fost atacant al lui Juventus, a reușit să se califice în această etapă a Coppa Italia după ce a învins două echipe din Serie B.

Cu toate acestea, confruntarea cu Juventus reprezintă o provocare majoră, ținând cont de diferența de calitate și de experiență dintre cele două echipe. Salernitana va căuta să repete performanța din vizita anterioară la Torino, unde a reușit un egal dramatic de 2-2.

În schimb, Filippo Inzaghi se confruntă cu absențe importante, inclusiv a atacantului Boulaye Dia, dar se bazează pe Simy și Chukwu Ikwuemesi în atac. De asemenea, portarul Guillermo Ochoa ar putea reveni de pe banca de rezerve după o problemă la umăr.