Type to search

Stiri La Liga

Joao Felix Aduce Victoria Barcelonei în Derby-ul cu Atletico: 1-0 Într-o Confruntare din LaLiga Plină de Intensitate

Avatar of Xpert Bet
Share

Felix, Erou la Barcelona: Golul Decisiv Împotriva Echipei Căreia îi Aparține, Atletico Madrid

În seara de duminică, 3 decembrie, Barcelona a obținut o victorie greu disputată pe teren propriu în fața echipei Atletico Madrid, într-un confruntare captivantă din LaLiga. Joao Felix, portughezul lui Atletico aflat împrumut la Barca după o despărțire amară de echipa lui Diego Simeone, a marcat unicul gol cu o execuție fină peste portarul Jan Oblak în minutul 28 și a sărbătorit în fața entuziasmatului public al gazdelor.

„Golul a fost spontan. Eram în mijlocul jocului și a fost ca un răgaz pentru tot ce am trecut vara aceasta,” a mărturisit Felix pentru Movistar Plus. „Doar cei mai apropiați oameni de mine, în principal familia, știu prin ce am trecut. Așa că golul le-a fost dedicat lor. Nu puteam să cred când fanii cântau numele meu. Știu cât de mare este acest club și să ți se cânte numele nu se întâmplă oricui. Sunt încântat.”

Joao Felix liftând mingea în poartă peste bravul Oblak

Desfășurarea Jocului Barcelona – Atletico Madrid

Barca a început presând sus și a ratat o ocazie unică să deschidă scorul în minutul 2, când Rafinha a fost singur cu Oblak, dar a trimis pe lângă poartă de la distanță redusă. Lewandowski a avut o șansă blocată de apărarea oaspeților la două minute mai târziu și a ratat o ocazie mare din apropierea porții în minutul 12 al unui meci de mare intensitate, cu ambele echipe căutând deschiderea scorului și expunându-se la contraatacurile adversarului.

Golul a venit în minutul 28 când Pedri a furat mingea și a trimis o pasă lungă către Jules Kounde care urca pe dreapta și a centrat la Rafinha, care l-a văzut pe Felix alergând pe culoarul stâng împotriva unei apărări dezorganizate. Brazilianul l-a găsit pe Felix, care a câștigat duelul cu ultimul apărător, Jose Maria Gimenez, a rămas în fața lui Oblak și a liftat mingea peste portar în plasa porții madrilene.

Barcelona a menținut controlul cu peste 65% posesie și ar fi putut să-și mărească avantajul înainte de pauză, dacă nu ar fi fost Oblak, care a făcut o salvare spectaculoasă cu o mână, pe linia porții, pentru a respinge un șut din prima de la distanță mică al lui Felix în minutul 44.

Portarul Jan Oblak a apărat magistral

Simțind presiunea, Simeone a făcut trei schimbări la pauză, dar Barcelona a rămas în control și în partea a doua, cu șutul lui Rafinha de la distanță lovind bara în minutul 55. Cu toate acestea, pe măsură ce treceau minutele, Barcelona părea să-și piardă energia din cauza ritmului susținut al primelor trei sferturi ale jocului, iar Atletico a profitat, jucătorii proaspeți intrați de pe bancă efectuând un atac puternic spre final în căutarea egalării.

Însă au fost frustrați de prestația portarului inspirat al Barcelonei, Inaki Pena, care l-a înlocuit pe accidentatul Marc-Andre ter Stegen. A făcut mai multe intervenții pentru a asigura Barcei cele trei puncte, inclusiv două în timpul adițional pentru a para șuturile lui Memphis Depay și Angel Correa.

Portarul Inaki Pena a fost îngerul păzitor al Barcelonei

Xavi Hernandez Își Conduce Echipa la O Victorie Strălucitoare împotriva Rivalilor și Urcă pe Locul 3 în Clasament

Barcelona a urcat pe locul 3, acumulând 34 de puncte, depășind Atletico, care ocupă locul 4 cu 31 de puncte și un meci în minus. Echipa lui Xavi Hernandez, presată de fanii nemulțumiți de forma recentă a Barcelonei, a oferit un spectacol în prima repriză, dominând meciul și creând mai multe ocazii.

„Am aruncat în prima repriză, nimeni nu părea să vrea mingea,” a menționat portarul Oblak pentru Movistar Plus. „Doare mult, nu am început bine, nu am șutat în prima repriză și doare. Dacă am fi jucat puțin mai bine în prima repriză, am fi avut o șansă, dar am fost slabi și am fost pedepsiți.”