Stiri Euro 2024

Italia se Califică Pentru Euro 2024 După un Duel Tensionat cu Ucraina

Avatar of Xpert Bet
Share

Italienii obțin greu biletul pentru Campionatul European după un egal 0-0 împotriva Ucrainei

Italia și-a asigurat locul la Euro 2024 după un remiză 0-0 împotriva Ucrainei în ultimul lor meci de calificare din Grupa C, desfășurat luni, chiar dacă ucrainenii pot încă să-și asigure un loc prin playoff.

Campionii europeni italieni au terminat pe locul al doilea, la egalitate de puncte cu Ucraina, dar cu un golaveraj mai bun la întâlnirile directe, după o confruntare tensionată care ar fi putut să se încline în oricare direcție.

Italienii au încheiat cu șase puncte în spatele Angliei, care și-a asigurat calificarea după ce i-a învins pe italieni cu 3-1 pe Wembley în octombrie.

Raspadori trece pe lângă deschiderea scorului

Fază controversată în prelungirile partidei: a fost sau nu penalty?

Meciul a început într-un ritm alert, dar ambii portari – Gianluigi Donnarumma pentru Italia și Anatoliy Trubin pentru Ucraina – s-au menținut fermi într-un duel captivant pe BayArena din Leverkusen.

Federico Chiesa (Italia) a avut șansa să deschidă scorul în minutul 7, dar șutul său din interiorul careului a trecut la limită peste bara transversală înainte ca Donnarumma să îi oprească pe ucraineni să deschidă scorul șapte minute mai târziu, respingând șutul scăzut al lui Georgiy Sudakov.

Apărătorul Giovanni Di Lorenzo a fost aproape să marcheze pentru Italia înainte de jumătatea primei reprize, în timp ce Trubin a reușit o salvare impresionantă pentru a împiedica reușita lui Davide Frattesi.

Italia a continuat să domine și după pauză, dar presiunea Ucrainei a crescut, iar Mudryk a fost aproape în minutul 66, fiind însă respins de Donnarumma, care a reușit o altă intervenție excelentă.

Ucraina, care nu a învins niciodată Italia, a avut pretenții serioase la un penalty după o intrare nechibzuită a lui Bryan Cristante asupra lui Mykhailo Mudryk în timpul adițional, dar arbitrul nu a acordat nimic.

Ucraina, în căutarea unei șanse la playoff, în ciuda rezultatului

Antrenorul Italiei, Luciano Spalletti, a declarat la Rai Sport: „Ucraina a arătat că sunt o echipă bine pregătită și ne-au dat bătăi de cap. Astăzi am jucat bine pentru că în prima repriză am avut multe oportunități să ne asigurăm rezultatul. Apoi, când nu am reușit să facem asta, meciul a devenit mai murdar și mai fizic. Au introdus jucători mai fizici, dar în acel moment nu au mai jucat fotbal.”

„Suntem foarte fericiți”, a spus portarul Donnarumma. „Suntem unde merităm să fim, cu toate dificultățile pe care le-am avut, dar datorită noului antrenor și staff-ului, suntem din nou aici.”

Cu toate acestea, Ucraina își poate rezerva un loc la un al patrulea Campionat European consecutiv prin playoff, care va avea loc în luna martie 2024. Tragerea la sorți pentru playoff va avea loc joi, 23 noiembrie, la Nyon.

Sub conducerea lui Spalletti, care a preluat echipa în august, Italia a câștigat de trei ori, a remizat de două ori și a pierdut o dată. Ei nu au reușit să se califice pentru Cupa Mondială din Qatar, anul trecut. Campionatul European va avea loc în Germania.