Stiri Rugby

Irlanda 59-16 Tonga Echipa lui Andy Farrell impresionează în confruntarea de la Cupa Mondială de Rugby

Avatar of xpertbet
Ireland Rugby Player

Irlanda 59-16 Tonga

Irlanda a trimis un mesaj puternic către ceilalți concurenți de la Cupa Mondială, înregistrând opt încercări împotriva echipei Tonga sâmbătă seara.
Într-o primă repriză cu multe întreruperi, Johnny Sexton a deschis scorul cu o lovitură de penalitate, dar disciplina irlandezilor a fost problematică încă de la început și s-au văzut egalați nu mult timp după, cedând o penalitate ce putea fi transformată în puncte.
Aruncarea din touch a Irlandei a fost mult mai bună decât săptămâna trecută, când au învins categoric România, și aceasta a fost rampa de lansare pentru prima lor încercare, realizată de Tadhg Beirne.
Dar, dacă disciplina irlandezilor a fost slabă, cea a Tonga a fost la fel de proastă, și o penalitate inutilă le-a oferit irlandezilor o altă ocazie de a marca, de această dată profitată de Caelan Doris.
Câteva minute mai târziu, Tonga părea să nu fie atentă, dar Mack Hansen a făcut un joc spectaculos, trecând de jumătate din jucătorii Tonga pentru a marca al treilea eseu pentru Irlanda.
Un moment deosebit al meciului a fost când căpitanul Johnny Sexton a stabilit un nou record de punctaj pentru Irlanda, depășindu-l pe Ronan O’Gara, cu o încercare direct sub stâlpii porții.
Cu toate acestea, Irlanda nu a avut un drum ușor, cu Peter O’Mahony primit cartonaș galben și echipa cedând un eseu chiar înainte de pauză, intrând la cabine cu scorul de 31-13. O penalitate marcată de Tonga la începutul celei de-a doua reprize a adus scorul la 31-16.
Dar odată ce Irlanda s-a mobilizat, meciul a fost decis. James Lowe a marcat în avantaj de penalitate, în timp ce Bundee Aki a demonstrat o viteză remarcabilă, marcând un eseu, iar câteva minute mai târziu, centrul de la Connacht și-a înscris al doilea eseu, fiind desemnat Jucătorul Meciului.La ultima fază a meciului, Rob Herring a marcat un eseu, recompensându-se pentru un efort anterior care fusese anulat.

JOHNNY Sexton a fost vedeta serii în Nantes cu încercarea care l-a făcut cel mai mare marcator de puncte din istoria țării sale. Irlanda se pregătește acum pentru confruntarea cu Springboks săptămâna viitoare.
La vârsta de 38 de ani, Sexton a trecut printre stâlpi în minutul 38, depășindu-l pe fostul său rival, acum prieten, Ronan O’Gara în clasamentul marcatorilor.
Experimentatul căpitan a fost înconjurat de colegii săi pentru a sărbători acest moment, asigurându-se astfel bonusul de încercare.
Importanța acestui moment a făcut ca Andy Farrell să îl scoată de pe teren având în vedere meciul cu Boks la Stade de France sâmbătă viitoare.