Stiri Diverse

Fluminense învinge Al-Ahly cu 2-0 și Accede în Finala Cupei Mondiale a Cluburilor

Dominare și Oportunități Ratate în Prima Parte a Meciului

Într-un meci captivant desfășurat pe King Abdullah Sports City, echipa braziliană Fluminense a obținut o victorie meritată cu 2-0 împotriva echipei egiptene Al-Ahly, în semifinala Cupei Mondiale a Cluburilor. Acest succes îi aduce pe campionii Copei Libertadores în finala competiției, unde se vor confrunta cu învingătorii dintre Manchester City și Urawa Red Diamonds.

Partida a fost una intensă, Fluminense preluând controlul jocului încă din primele minute. Cu toate acestea, echipa a fost adesea expusă contraatacurilor rapide ale lui Al-Ahly, care au folosit viteza jucătorilor Kahraba și Percy Tau pentru a crea oportunități. Deși Fluminense a avut posesia, prima repriză a fost marcată de ratări și tensiune. Arias, extremă la Fluminense, a fost o prezență constantă pe flancul drept, lovind de două ori bara în prima jumătate a meciului.

Al-Ahly a avut și ea ocaziile sale, dar a irosit mai multe oportunități. Kahraba a fost în centrul acțiunii, ratând două șanse mari, prima fiind salvată de pe linia porții de Samuel Xavier, iar cea de-a doua fiind parată de portarul Fabio, care a avut o intervenție remarcabilă.

Arias deschide scorul din penalty

Decizii Critice și Finalizare Eficientă: Cum a Câștigat Fluminense

În a doua repriză, Fluminense, sub îndrumarea antrenorului Fernando Diniz, a reușit să preia controlul jocului. Fabio, portarul echipei braziliene, a avut o intervenție critică, salvând un șut al lui Tau în urma unui contraatac. Momentul decisiv al meciului a venit în minutul 71, când Marcelo, fost fundaș la Real Madrid, a reușit să intre în careu după ce l-a driblat pe un apărător, fiind apoi faultat.

Jhon Arias a transformat penalty-ul, trimițând mingea în dreapta portarului Mohamed El Shenawy. Marcelo a declarat pentru TV Globo din Brazilia că a încercat mereu să aducă ceva nou în joc, subliniind că driblingul său nu a fost premeditat, ci a venit spontan într-un moment critic al meciului.

În timp ce Al-Ahly căuta să egaleze, Tau a ratat o ocazie uriașă, trimițând mingea direct în mâinile portarului advers de la o distanță foarte mică. În ultimele minute, în timp ce Al-Ahly încerca să revină în joc, Fluminense a profitat de spațiile lăsate deschise de adversari, John Kennedy marcând al doilea gol al echipei în minutul 89, după un contraatac.

Această victorie a lui Fluminense nu este doar o dovadă a talentului și determinării echipei, ci și un pas important spre un potențial triumf în Cupa Mondială a Cluburilor. Cu un joc bazat pe posesia balonului și pe contraatacuri eficiente, Fluminense a arătat că are toate calitățile necesare pentru a se impune în finala mult așteptată.