Stiri

Euro 2024: Ungaria și Slovacia își asigură locurile, iar Spania întinerește cu Yamal, titular la numai 16 ani

Dramă în Bulgaria: Ungaria obține calificarea în ultimul minut al jocului

Ungurii și-au asigurat locul în finalele din Germania când un autogol al bulgarului Alex Petkov, în adâncul timpului de prelungire, le-a adus un egal 2-2 în Sofia, după un meci care a determinat proteste violente din partea suporterilor bulgari, care au cerut demisia președintelui Federației Bulgare de Fotbal, Borislav Mihailov.

O singură remiză era suficientă pentru calificare, dar oaspeții erau conduși 2-1 înainte ca Petkov să permită unei mingi să alunece deasupra capului său și să intre în propria poartă în minutul 97.

Antrenorul Ungariei, Marco Rossi, a declarat: „Am făcut istorie ajungând la Campionatul European pentru a treia oară la rând. Sunt recunoscător și Fotbalului Dumnezeiesc, care trebuie să fi urmărit acest meci.”

Ungaria

Slovacia, calificare fără probleme după victoria 4-2 împotriva Islandei

În Bratislava, Slovacia a învins Islanda cu 4-2, cu două goluri de la Lukas Haraslin, asigurându-și locul la finale pentru a treia oară consecutiv. Islanda nu a mai fost echipa surprinzătoare care cu puțini ani în urmă făcea senzație.

Antrenorul naționalei Slovaciei, Francesco Calzona a declarat pentru presa locală: „Echipa arată cum crește, a fost un alt moment în care, chiar dacă eram în spate, am reușit să revenim în joc.”

Slovacia

Spania învinge Cipru cu 3-1, iar Lamine Yamal strălucește la numai 16 ani

Ungaria și Slovacia au devenit cele mai recente echipe care și-au rezervat locurile la Euro 2024 pe 16 noiembrie, în timp ce senzația de 16 ani, Lamine Yamal, a marcat din nou pentru Spania, deja calificată, deschizând scorul în minutul 5 al partidei.

Yamal, în vârstă de 16 ani, devenise cel mai tânăr jucător și marcator al Spaniei într-o victorie cu 7-1 împotriva Georgiei în septembrie, iar pe 16 noiembrie a fentat portarul și a marcat cu o lovitură puternică.

Aceste rezultate se alătură deja calificatelor naționale ale Germaniei, Austriei, Belgiei, Angliei, Franței, Portugaliei, Scoției, Spaniei și Turciei pentru Euro 2024. Calificările celorlalte echipe europene continuă cu momente dramatice și victorii decisive.