Stiri Diverse

Eroinele de pe Wembley: Cum Anglia a Înfrânt Olanda cu 3-2 în Ultimul Minut

Ella Toone Devine Eroul Serii cu un Gol Salvator în Minutul 91

Într-o seară plină de emoții la Wembley, Anglia a oferit o performanță de excepție într-un meci crucial împotriva Olandei din Liga Națiunilor la fotbal feminin. Lineth Beerensteyn a deschis scorul pentru Olanda cu două goluri în prima repriză, profitând de momentele defensive vulnerabile ale Angliei.

Cu toate acestea, Anglia nu a cedat și a demonstrat un spirit de echipă remarcabil în repriza a doua. Georgia Stanway și Lauren Hemp au fost protagonistele revenirii, marcând golurile care au readus Anglia în joc. Stanway a înscris cu o lovitură de cap precisă, iar Hemp a finalizat cu calm după o deviere în urma unui șut al lui Beth Mead.

Momentul decisiv a survenit în minutul 91, când Ella Toone a devenit eroina serii. Cu un șut bine plasat, Toone a înscris golul victoriei, iar tribunele Wembley au explodat de bucurie.

Ella Toone

Revenirea Spectaculoasă a Angliei Păstrează Vie Speranța pentru Jocurile Olimpice

Sarina Wiegman, antrenoarea Angliei, a comentat: „Revenirea de la 0-2 și determinarea din repriza a doua au fost remarcabile. Sunt mândră de echipa mea.” Performanța colectivă a echipei a creat un moment de neuitat pentru fanii prezenți pe Wembley.

Această victorie vitală plasează Anglia pe locul secund în Grupa A1, păstrându-și șansele de calificare la Jocurile Olimpice. Revenirea excepțională a Angliei la Wembley nu doar consolidează poziția echipei în competiție, ci adaugă și un capitol memorabil în istoria recentă a fotbalului feminin englez.