Stiri Champions League

Debut cu Ghinion: Union Berlin, Aproape de Victorie cu Braga, dar Se Opresc la un 1-1

Eforturi Inutile: Union Berlin, fără Victorie în 15 Meciuri, Dar Speranța Rămâne în Mâinile lor

La debutul antrenorului Nenad Bjelica, Union Berlin a fost la un pas de o victorie importantă, dar a fost oprită la un rezultat de egalitate, 1-1 de Braga în Liga Campionilor. Cu 10 jucători în urma unui cartonaș roșu, Braga a rezistat eroic în fața lui Union Berlin.

Cu o serie de 15 meciuri fără victorie în toate competițiile, Union Berlin își pune speranțele în ultimul meci al grupei împotriva lui Real Madrid pe 12 decembrie. Echipa a înregistrat două remize și trei înfrângeri în cele cinci meciuri disputate în grupă până acum.

Real Madrid și-a asigurat deja locul în optimile de finală, iar Union Berlin trebuie să obțină o victorie acasă în ultimul lor meci din grupă, pentru a mai păstra șanse în competițiile europene în acest sezon.

Alvaro Djalo

Real Madrid, Următoarea Provocare: Union Berlin Își Joacă Șansa în Ultimul Meci al Grupei

Braga a început bine meciul, iar cu un om în minus, datorită unui cartonaș roșu primit în minutul 30, Union Berlin a reușit să deschidă scorul prin Robin Gosens în minutul 42. Cu toate acestea, Braga a restabilit egalitatea în repriza a doua, când Alvaro Djalo a marcat în minutul 51.

Portarul lui Union Berlin, Frederick Rønnow, a avut intervenții impresionante pentru a menține scorul închis, dar echipa rămâne în căutarea unei victorii care să schimbe parcursul dificil al acestui sezon.

Braga găzduiește duminică Estoril Praia în prima ligă portugheză pentru a pune presiune asupra celor de deasupra lor în clasament. Apoi, călătorește în deplasare la Napoli, formație care stă între Sporting și un loc în optimi. Dar au nevoie de o victorie la două goluri pentru a-și îndeplini treaba.