Stiri Euro 2024

Croația se Califică Pentru Euro 2024 cu o Victorie 1-0 Împotriva Armeniei

Budimir Strălucește în Victoria Decisivă Pentru Croația în Fața Armeniei

Croația și-a asigurat locul la Euro 2024 după ce a învins Armenia cu scorul de 1-0, marți, 21 noiembrie, la Zagreb. Al doilea gol internațional al lui Ante Budimir a fost suficient pentru a obține victoria și a asigura locul echipei sale în finala din Germania.

Croația a dominat jumătatea de teren a Armeniei fără a avea ocazii clare până când Budimir a marcat cu capul cu doar două minute înainte de pauză. Centrarea lui Borna Sosa a fost perfectă pentru atacant, permițându-i să se desprindă de apărătorul echipei adverse și să înscrie de la șase metri distanță.

Ante Budimir

Modric, Arhitectul Succesului: Croația Controlează Jocul și Obține Biletul Pentru Euro 2024

Deși în vârstă de 38 de ani, Luka Modric a fost esențial pentru Croația, dictând ritmul în mijlocul terenului și facilitând controlul jocului în repriza a doua. Echipa a avut mai multe oportunități de a marca, însă Armenia a rezistat atacului gazdelor și creat câteva șanse periculoase proprii.

Cu această calificare, Croația înregistrează a șasea participare consecutivă la turneele finale continentale și a șaptea în total. Cu rezultate de loc secund și locul trei la ultimele două Cupe Mondiale, echipa speră să depășească sferturile de finală la Euro 2024.

Atmosfera tensionată din Zagreb a fost potolită de golul lui Budimir, iar naționala Croației se pregătește pentru o nouă aventură la Euro 2024.