Copa del Rey: Triumf pentru Real și Atletico Madrid, Alaves elimină Real Betis

Avatar of Xpert Bet
Share

Real și Atletico Madrid Impresionează

Weekend-ul în Copa del Rey a fost marcat de victoriile importante ale celor două echipe din Madrid. Real a navigat cu ușurință spre optimile de finală după o victorie cu 3-1 împotriva echipei Arandina. Deși a întâmpinat rezistență din partea adversarilor și a avut probleme în a-l depăși pe portarul Adrian Alvarez în prima repriză.

Oaspeții au deschis scorul din penalty în minutul 54 prin Joselu după un fault asupra lui Brahim Diaz. Diaz a extins apoi avantajul vizitatorilor, iar un gol în prelungiri marcat de Rodrygo a sigilat victoria pentru Real, în ciuda unui autogol înscris de Nacho pe final.

De asemenea, Atletico Madrid a avut un meci lejer, câștigând cu 3-1 în deplasare împotriva echipei Lugo. Angel Correa a deschis scorul devreme, dar Lugo a egalat prin Leandro Antonetti. Totuși, Memphis Depay a fost decisiv pentru Atletico, marcând de două ori în repriza a doua a meciului, asigurând astfel calificarea echipei sale.

Surprize și Performanțe Remarcabile

În alte meciuri ale rundei, Alaves, echipă în care Ianis Hagi a fost titular, a provocat o mare surpriză, eliminând campioana din 2022, Real Betis Sevilla, cu scorul de 1-0, grație golului marcat de Carlos Benavidez. Acesta a fost primul eșec al lui Betis în timp regulamentar în Copa del Rey din 2019.

Getafe a obținut o victorie grea, 1-0, în fața echipei Espanyol, cu un gol marcat în minutul 87 de Luis Milla. În altă partidă, Girona a reușit o victorie cu 2-0 împotriva lui Elche, cu goluri marcate de Daley Blind și Yan Couto.

Rayo Vallecano a reușit să învingă Huesca cu 2-0, cu goluri marcate în ultimele secunde ale prelungirilor de Oscar Valentin și Isi Palazon. Astfel, meciurile din Copa del Rey continuă să ofere momente palpitante și surprize neașteptate, ce pot fi convertite în câștiguri după studierea celor mai bune ponturi în fotbal din Spania.

Meciurile din optimile de finală ale Cupei del Rey sunt programate pentru 17 ianuarie. Cu echipe puternice precum Real și Atletico Madrid și cu surprizele neașteptate oferite de echipele mai mici, faza următoare promite să fie la fel de interesantă și imprevizibilă. Fanii fotbalului spaniol sunt cu siguranță în așteptarea unor noi dueluri captivante și performanțe remarcabile.