Stiri Diverse

Chelsea și Fulham în Semifinalele Cupei EFL: Seară Similară de Suspans și Emoții

Chelsea Învinge Newcastle într-un Meci cu Final de Infarct

Într-o seară de marți încărcată de emoții, Chelsea și Fulham și-au asigurat locul în semifinalele Cupei EFL (Cupa Ligii)  după ce au învins la penalty-uri echipele Newcastle United și, respectiv Everton. Middlesbrough, de asemenea, a avansat în ultimele patru echipe, după ce a învins cu 3-0 pe Port Vale din Liga 1.

Chelsea a învins Newcastle cu 4-2 la penalty-uri pe Stamford Bridge, datorită intervenției decisive a ucraineanului Mykhailo Mudryk, care a egalat scorul în minutul 92. Fulham a trecut de Everton cu 7-6 la finalul loviturilor de departajare.

Newcastle părea să obțină o victorie cu 1-0 în Londra, până când Kieran Trippier, intrat ca rezervă, nu a reușit să taie o centrare a lui Malo Gusto, permițându-i lui Mudryk, de asemenea intrat ca rezervă, să marcheze. Trippier a transformat o seară dificilă într-una dezastruoasă, ratând al doilea penalty al Newcastle, înainte ca Matt Ritchie să-și vadă șutul salvat spectaculos de portarul Chelsea, Djordje Petrovic.

Chelsea a fost condusă încă din minutul 16, când Callum Wilson a profitat de o eroare a lui Benoit Badiashile, marcând primul gol al meciului. Gazdele au dominat dar au avut dificultăți în a desface apărarea bine organizată a lui Newcastle.

Speranțele lui Chelsea de Participare în Cupelor Europene

Christopher Nkunku a intrat de pe banca de rezerve pentru Chelsea în prima sa apariție competitivă, după ce a suferit o accidentare la genunchi în pre-sezon. Chelsea, care a avut probleme și în Premier League, părea să rateze șansa de calificare până la golul târziu al lui Mudryk.

Mudryk a fost unul dintre cei patru jucători Chelsea care au marcat la penalty-uri, alături de Nkunku, Cole Palmer și Conor Gallagher. Chelsea, sub conducerea lui Mauricio Pochettino, își pune speranțele în cupele interne, deoarece ocupă abia locul 10 în Premier League, necalificabil în competițiile europene.

Djordje Petrovic, portarul lui Chelsea

Fulham Depășește Everton într-un Duel al Nervilor Tari

Everton a văzut încheiată seria sa de rezultate bune marți seară, revenind de la un gol primit spre finalul primei reprize pentru a egala cu opt minute înainte de final, dar Fulham a avut ultimul cuvânt la penalty-uri, aducând liniște în tribunele Goodison Park.

Fundașul lui Everton, Michael Keane, a marcat în propria poartă, oferindu-le oaspeților un avantaj, dar un gol al lui Beto, intrat ca rezervă, a oferit o șansă echipei gazdă. Ambii portari au apărat câte un penalty, înainte ca Idrissa Gueye să lovească bara, iar Tosin Adarabioyo să marcheze, trimițându-i pe londonezi în semifinalele Cupei EFL pentru prima dată în istoria clubului.