Stiri Premier League

Chelsea Se Impune în Fața lui Luton Town cu 3-2 într-un Meci Plin de Suspans

Performanță Strălucitoare a lui Chelsea pe Kenilworth Road

Chelsea a trecut peste o revenire târzie a lui Luton Town pentru a câștiga cu 3-2 pe Kenilworth Road, cu Cole Palmer marcând de două ori și Noni Madueke adăugând un gol spectaculos. Această victorie vine după patru înfrângeri consecutive în deplasare în Premier League pentru Blues, care păreau să-și asigure toate cele trei puncte când conduceau cu 3-0 împotriva echipei aflate în pericol de retrogradare, Luton, cu puțin peste 10 minute rămase din timpul regulamentar.

Palmer a deschis scorul pentru Chelsea în minutul 12, profitând de o eroare a fundașului lui Luton, Issa Kabore, pentru a lansa un șut puternic care l-a depășit pe Thomas Kaminski. Palmer a fost din nou decisiv pentru al doilea gol al lui Chelsea din minutul 37, când a fost găsit de fundașul stânga Levi Colwill și a pregătit scena pentru Madueke, care și-a creat suficient spațiu pentru a marca.

Noni Madueke

Luton Tow Luptă cu Dârzenie Până la Final

În minutul 70, Chelsea părea să le fi administrat gazdelor lovitura de grație când Nicolas Jackson a străpuns apărarea adversă pentru a-l găsi pe Palmer, care a rămas calm pentru a-l învârti pe Kaminski și a rezista presiunii apărătorilor pentru a duce scorul 3-0 pentru oaspeți.

Ross Barkley, fostul mijlocaș al lui Chelsea, a înscris pentru Luton în minutul 80, urmat de Elijah Adebayo care a redus diferența la un singur gol. Cu toate acestea, Luton nu a reușit să egaleze, în ciuda presiunii aproape constante în ultimele momente ale meciului, susținuți frenetic de fani pe micul lor stadion.

Antrenorul lui Chelsea, Mauricio Pochettino, a declarat pentru BBC: „La 3-0, jocul părea terminat, dar în Premier League nu este niciodată așa. Trebuie să arătăm mai multă capacitate de a gestiona acest tip de situație.” Rob Edwards, antrenorul lui Luton, a lăudat jucătorii săi pentru că nu au renunțat și au fost aproape să obțină un punct împotriva rivalilor lor mai iluștri. Victoria lasă Chelsea pe locul 10, în timp ce Luton rămâne în zona deretrogradare, pe locul 18.