Celtic Vizează Victoria la St Mirren Înainte de Pauza de Iarnă

Avatar of Xpert Bet
Share

Celtic: În Căutarea Seriei de Victorii

Celtic se deplasează la St Mirren în speranța de a-și continua seria de victorii și de a-și păstra avantajul în Premiership-ul Scoțian. După o victorie în derby-ul Old Firm cu Rangers, care i-a distanțat la opt puncte în fruntea clasamentului, echipa lui Brendan Rodgers caută să-și mențină forma impresionantă. Cu goluri spectaculoase de la Paulo Bernardo și Kyogo Furuhashi, Celtic a obținut o victorie importantă cu 2-1, chiar dacă au trecut prin momente tensionate în finalul meciului.

Celtic a avut trei victorii consecutive în campionat și, în ciuda a două înfrângeri recente, s-a distanțat din nou de Rangers. Obiectivul lor înainte de pauza de iarnă este să mențină sau chiar să-și extindă acest avantaj de opt puncte.

Pentru Celtic, pauza de iarnă vine într-un moment bun, mulți dintre jucătorii lor de top urmând să participe la Cupa Asiei. Kyogo, Daizen Maeda și Reo Hatate sunt așteptați să fie convocați de antrenorul Rodgers, alături de jucătorii sud-coreeni Hyeongyu Oh și Hyun-jun Yang. Cameron Carter-Vickers și Tomoki Iwata sunt indisponibili din cauza accidentărilor, iar Stephen Welsh a fost forțat să iasă din teren în prima repriză a derby-ului cu Rangers din cauza unei accidentări.

Brendan Rodgers

St Mirren: În Căutarea Redresării

Gazdele, St Mirren, au avut un început excelent de sezon, concurând pentru primele două locuri, dar o scădere recentă de formă i-a plasat în lupta pentru un loc în prima jumătate a clasamentului. Cu doar două victorii în ultimele 11 meciuri și înfrângeri recente cu Kilmarnock și Hearts, St Mirren se confruntă cu o perioadă dificilă. Totuși, o victorie impresionantă de 3-0 împotriva lui Aberdeen a demonstrat potențialul lor.

Având în vedere dificultatea acestui meci și faptul că multe echipe din partea de jos a clasamentului se vor întâlni între ele, St Mirren ar putea vedea scăderea avantajului său față de ultimele șase echipe înainte de pauza de iarnă.

Echipei St Mirren, condusă de Stephen Robinson, îi va lipsi serviciile apărătorului australian Ryan Strain, accidentat și are câteva incertitudini legate de Alex Greive și Conor McMenamin. Stav Nahmani și Jonah Ayunga ar putea fi opțiuni importante în atac.