Stiri Diverse

Celtic Glasgow Se Confruntă cu FC Dundee într-o Luptă Decisivă pentru Supremație în Premiership

Celtic, În Căutarea Unei Victorii Esențiale pe Dens Park

Celtic, deținătorii titlului în prima ligă scoțiană, se deplasează pe Dens Park pentru a se confrunta cu FC Dundee într-un meci esențial care va avea loc marți, 26 decembrie. Echipa antrenată de Brendan Rodgers, care a încheiat pe locul doi în sezonul precedent și a câștigat cinci din ultimele șapte partide, caută să-și apere coroana cu o a doua victorie în deplasare din ultimele cinci meciuri.

În ultima sa confruntare, Celtic a învins Livingston cu 2-0, în timp ce meciul gazdelor cu Aberdeen a fost anulat din cauza terenului inundat. Acum, Celtic ocupă prima poziție în clasament cu 45 de puncte din 19 jocuri, în timp ce Rangers se află pe locul secund cu 43 de puncte și un joc mai puțin.

Meciul dintre Dundee și Aberdeen a fost amânat cu doar 53 de minute înainte de începere, lăsând suporterii și jucătorii frustrați. Totuși, această pauză a oferit lui Dundee timp să se pregătească pentru vizita campionilor și să savureze victoria dramatică obținută asupra lui Ross County pe 16 decembrie, când Joe Shaughnessy a marcat decisiv. Această victorie a ajutat Dundee, condusă în prezent de Tony Docherty, să se claseze pe locul șapte în clasament.

Tony Docherty

Celtic și Dundee, Pregătiri și Provocări

Celtic a avut de reparat câteva greșeli în meciul de acasă cu Livingston, după o înfrângere umilitoare în fața lui Hearts și încheierea campaniei lor din Liga Campionilor. Grație unei prestații de excepție a lui Luis Palma, care a înregistrat șapte goluri și opt pase de gol în noul sezon, Celtic a reușit să se distanțeze la cinci puncte de rivala Rangers în fruntea clasamentului. Însă Rangers, cu un meci mai puțin jucat, a redus acum acest avans la doar două puncte.

Dundee, pe de altă parte, se confruntă cu absența lui Antonio Portales, accidentat, și a lui Diego Pineda, incert pentru meciul de Boxing Day. Totuși, perioada de odihnă extinsă ar putea ajuta la revenirea lui Lee Ashcroft și Marcel Lewis. Owen Beck, împrumutat de la Liverpool, va fi probabil în echipa de start, după ce a jucat 90 de minute împotriva lui Ross County.

Pentru Celtic, absențele lui Liel Abada și James McCarthy, precum și a lui Tomoki Iwata din cauza unor accidentări, reduc opțiunile privind mijlocul terenului. Reo Hatate este înapoi la antrenamente, dar Rodgers ar putea să nu riște prezența sa în acest meci, pentru a-l avea titular în derby-ul cu Rangers, programat pe 30 decembrie. Cu toate acestea, Hyunjun Yang este pregătit să joace după recuperarea sa de la o afecțiune la umăr.