Stiri Diverse

Celtic Domină în Premiership: Victorie Clară și Lider la Pauza de Iarnă

Celtic, O Forță Imposibil de Oprit

Celtic și-a demonstrat supremația în Premiership printr-o victorie categorică de 3-0 în fața echipei St Mirren, cu contribuții notabile din partea lui Matt O’Riley, Daizen Maeda și Greg Taylor. O’Riley a fost în centrul acțiunii, oferind un gol și o pasă de gol în primele șase minute ale meciului.

Echipa și-a consolidat astfel poziția de lider, distanțându-se la opt puncte față de urmăritorul direct, Glasgow Rangers, care are două meciuri restante.

Meciul a început în forță pentru Celtic, cu O’Riley marcând rapid după ce a primit o pasă de la McGregor și a dat o pasă decisivă la golul lui Maeda. Ulterior, O’Riley și-a înscris al zecelea gol în campionat, după o acțiune coordonată cu Paulo Bernardo și Luis Palma.

St Mirren a rămas cu un jucător în minus înainte de pauza meciului, după ce Toyosi Olusanya a fost eliminat pentru un fault periculos asupra portarului Joe Hart.

Daizen Maeda (în centru)

Alte Rezultate din Premiership: Rangers și Hibernian în Lumina Reflectoarelor

În altă partidă din Premiership, Rangers și-a revenit după înfrângerea cu Celtic, obținând o victorie cu 3-1 împotriva lui Kilmarnock. Golurile marcate de Ross McCausland și Abdallah Sima au asigurat un avantaj solid, în ciuda unui gol marcat de Danny Armstrong pentru Kilmarnock. Todd Cantwell a consolidat victoria echipei Rangers.

Hearts a continuat forma bună cu o victorie, 2-1 în fața lui Livingston, prin golurile marcate de Kenneth Vargas și Lawrence Shankland, în ciuda unui final tensionat provocat de golul lui Andrew Shinnie din penalty.

Hibernian a obținut un punct valoros în meciul cu Motherwell, terminat 2-2, grație unui gol marcat târziu de Elie Youan, care a anulat avantajul obținut de Motherwell prin golurile lui Theo Bair și Bevis Mugabi.

În cele din urmă, Aberdeen a învins Ross County cu 3-0, grație unei duble reușite de Jamie McGrath și unui gol al lui Bojan Miovski, distanțându-se astfel de zona retrogradării. Meciul dintre St Johnstone și Dundee a fost amânat din cauza condițiilor meteorologice.

Glasgow Rangers a învins Kilmarnock cu 3-1