Stiri Bundesliga

Borussia Monchengladbach vs Werder Bremen: Lupta Pentru Redresare în Bundesliga

Gladbach și Bremen, În Căutarea Punctelor Cruciale

Borussia Monchengladbach și Werder Bremen, două echipe cu începuturi modeste în acest sezon, își vor încerca norocul într-o confruntare directă în Bundesliga vineri, 15 decembrie, pe Borussia-Park. Ambele cluburi, situate în jumătatea inferioară a clasamentului, aspiră să se apropie de locurile europene înainte de pauza de iarnă.

După o calificare dramatică în sferturile de finală ale Cupei Germaniei, Borussia a suferit o cădere dureroasă la sfârșit de săptămână, pierzând cu 0-3 în fața lui Union Berlin. Cu acest rezultat dezamăgitor, Gladbach speră să-și îmbunătățească performanțele, după ce a câștigat doar unul dintre primele opt meciuri din Bundesliga.

Acasă, Gladbach a demonstrat o îmbunătățire semnificativă, având parte de cea mai bună serie de victorii de acasă din ultimii patru ani, cu cinci succese consecutive. Având în vedere victoriile lor din Pokal și liga împotriva echipilor precum Heidenheim și Wolfsburg, fanii se așteaptă la un parcurs bun și în meciul cu Saarbrucken din sferturi.

Cu toate aceste dificultăți, Gladbach este la doar câteva rezultate pozitive distanță de locurile europene, având șapte puncte în urma acestora. Cu un meci dificil împotriva lui Eintracht Frankfurt înainte de pauza sărbătorilor de iarnă, succesul echipei conduse de elvețianul Gerardo Seoane va depinde de capacitatea de a se apăra mai bine, deși ofensiva a demonstrat eficiență.

Gerardo Seoane

Ambele Echipe Cu Speranțe de Revigorare Înainte de Pauza de Iarnă

Werder Bremen, pe de altă parte, trece printr-o serie proastă de rezultate în deplasare, cea mai slabă din ultimii șase ani. În ultimele nouă meciuri din Bundesliga, au obținut doar un punct în deplasare. Cu toate acestea, o victorie împotriva lui Gladbach i-ar putea propulsa în jumătatea superioară a clasamentului, depășindu-i pe aceștia și pe Augsburg.

Bremen a încheiat o serie de patru meciuri fără victorie săptămâna trecută, învingând Augsburg. Cu 13 dintre cele 14 puncte obținute acasă, echipa trebuie să-și îmbunătățească performanțele în deplasare pentru a concura pentru locurile europene.

Pentru acest meci, Gladbach are câteva îndoieli cu privire la starea de sănătate a jucătorilor Tomas Cvancara și Robin Hack. Tony Jantschke și Ko Itakura sunt de asemenea absenți, dar ar putea reveni înainte de pauza de iarnă. Portarul Jonas Omlin va fi indisponibil până în 2024, astfel Moritz Nicolas va continua să fie titular.

Echipa antrenată de Ole Werner se confruntă la rândul său cu absențe importante, Marco Friedl și Michael Zetterer fiind indisponibili până în ianuarie. Milos Veljkovic și Leonardo Bittencourt se apropie de revenire, dar pauza de iarnă ar putea veni prea repede pentru ei.

Ole Werner

Formații probabile

Borussia Monchengladbach:

Nicolas; Scally, Elvedi, Freidrich; Weigl, Neuhaus, Reits, Netz, Honorat; Plea, Cvancara.

Werder Bremen:

Pavlenka; Gross, Stark, Jung; Weiser, Schmid, Stage, Lynen, Agu; Borre, Ducksch.

Acest duel între Borussia Monchengladbach și Werder Bremen promite a fi o luptă tactică interesantă, cu ambele echipe dorind să-și revină și să-și îmbunătățească poziția în clasamentul Bundesliga.