Stiri Champions League

Borussia Dortmund Domină San Siro: Victorie 3-1 împotriva lui AC Milan și Accede în Optimile Ligii Campionilor

Reus, Bynoe-Gittens și Adeyemi Strălucesc: Dortmund Conduce Grupa F și își Asigură Locul în Optimi

Borussia Dortmund și-a asigurat locul în optimile Ligii Campionilor după o victorie convingătoare, 3-1 împotriva lui AC Milan, într-un duel palpitant din Grupa F, desfășurat pe stadionul San Siro din Milano.

Marco Reus, Jamie Bynoe-Gittens și Karim Adeyemi au fost protagoniștii serii, marcând golurile care au condus Dortmund pe primul loc în grupă, cu 10 puncte. Paris St Germain ocupă locul secund, cu 7 puncte, după un egal 1-1 cu Newcastle United.

Dortmund a preluat inițiativa încă din primele minute, beneficiind de o intervenție spectaculoasă a portarului lor, Gregor Kobel, care a respins lovitura de la 11 metri a lui Olivier Giroud. În minutul 10, Reus a transformat un penalty după un fault asupra lui Bynoe-Gittens, aducându-le oaspeților avantajul.

Reus și Bynoe-Gittens

Dortmund Își Continuă Ascensiunea în Liga Campionilor

Milan a reușit să revină în joc prin Samuel Chukwueze, care a marcat primul său gol pentru echipă înaintea pauzei. Totuși, Dortmund și-a recăpătat avansul în partea secundă, când tânărul Bynoe-Gittens a înscris cu un șut plasat, iar Karim Adeyemi a stabilit scorul final, 3-1, cu o execuție puternică.

Mats Hummels, fundașul Borussiei, a fost numit omul meciului și a subliniat performanța echipei: „Cu posesia noastră, am reușit să menținem atmosfera sub control. Este minunat să joci în Liga Campionilor pe un astfel de stadion.”

Dortmund poate confirma primul loc în grupă printr-un rezultat pozitiv în următorul meci de acasă împotriva lui PSG. AC Milan, aflată pe ultimul loc cu 5 puncte, încă mai are șanse de calificare dacă învinge la Newcastle și Dortmund învinge PSG în ultima rundă a grupelor.