Stiri Champions League

Atletico Madrid Cucerește Rotterdamul: 3-1 cu Feyenoord și Calificare în Optimile Ligii Campionilor

Două Autogoluri ale Adversarilor trimit Atletico în Optimi După O Victorie Clară

Atletico Madrid a obținut o victorie semnificativă în Liga Campionilor, învingând Feyenoord cu 3-1 și asigurându-și astfel locul în prima fază eliminatorie a competiției. Duelul a avut o influență majoră asupra destinului ambelor echipe.

În minutul 14, Feyenoord a suferit primul șoc, când Lutsharel Geertruida a trimis mingea în propria poartă, deschizând scorul în favoarea lui Atletico.

Autogolul a survenit în urma unui moment de indecizie, iar mingea a intrat în poartă după ce a lovit piciorul căpitanului echipei Feyenoord.

Atletico și-a consolidat avantajul în repriza a doua printr-un gol spectaculos al lui Mario Hermoso în minutul 57. Jucătorul de rezervă, în vârstă de 20 de ani, Pablo Barrios, a oferit o pasă excelentă lui Hermoso, care a marcat cu o execuție de excepție printr-un șut la vinclu.

Mario Hermoso felicitat de coechipieri

Feyenoord, Eliminată din Liga Campionilor: Atletico Madrid Preia Conducerea în Grupa E

Chiar dacă Feyenoord a redus din diferență prin golul lui Mats Wieffer în minutul 77, un al doilea autogol, de această dată al lui Santiago Gimenez în minutul 81, a adus victoria decisivă pentru Atletico.

Această înfrângere elimină Feyenoord din Liga Campionilor, asigurându-le însă locul al treilea în grupă și accesul în faza eliminatorie a Europa League.

Atletico Madrid, acum lider în Grupa E cu 11 puncte, poate confirma primul loc cu un rezultat pozitiv în ultimul meci din grupă împotriva lui Lazio.