Stiri Diverse

Atalanta și Sassuolo, Luptă Totală Pentru Calificare în Sferturile Cupei Italiei

Atalanta, În Căutarea Gloriei în Cupa Italiei

Atalanta pornește în cursa pentru sferturile Cupei Italiei cu un meci acasă împotriva lui Sassuolo pe Gewiss Stadium. Echipa gazdă, cu o singură victorie în Cupa Italiei la activ și o finală pierdută în 2021 contra lui Juventus, are acum șansa să înceapă anul 2024 cu un succes în această competiție. Evitând rundele preliminare datorită clasării lor în top opt din Serie A, Atalanta își propune să ajungă în finala de la Roma din luna mai.

Antrenorul Gian Piero Gasperini, deși a avut succes în campionat și în Europa, încă nu a câștigat niciun trofeu cu Atalanta, echipa sa fiind învinsă de Juventus în finala din 2021. Acum, Atalanta trebuie să treacă de Sassuolo pentru a pregăti o confruntare în sferturile de finală fie cu Cagliari, fie cu rivalii lor din Lombardia, AC Milan.

Atalanta, cu gândul și la meciul de duminică împotriva Romei, este de așteptat să facă mai multe schimbări pentru acest meci. Marco Carnesecchi ar putea lăsa locul în poartă lui Juan Musso, iar Gasperini va fi nevoit să facă cel puțin o schimbare în atac, Ademola Lookman fiind plecat la echipa sa națională. În defensivă, opțiunile sunt limitate din cauza accidentărilor.

Gian Piero Gasperini

Sassuolo, O Echipă În Căutarea Formei

Sassuolo, cu un palmares mai puțin impresionant în Cupa Italiei, are propria luptă de dus. Echipa a avut un sezon de Serie A dificil, aflându-se în prezent aproape de zona retrogradării. Totuși, Sassuolo a reușit performanțe notabile, cum ar fi înfrângerea liderului Inter și a lui AC Milan, dar a suferit o înfrângere recentă cu 1-0 în fața aceluiași Milan, lăsând echipa la doar două puncte deasupra ultimelor trei clasate.

Antrenorul Alessio Dionisi se află sub presiune pentru îmbunătățirea rezultatelor, iar o performanță în Cupa Italiei ar putea ridica moralul echipei. Sassuolo a început campania actuală cu o victorie dramatică cu 5-2 împotriva echipei de Serie B, Cosenza, și a învins Spezia la penalty-uri. Acum, echipa se confruntă cu un test mult mai dificil la Bergamo.

Dionisi se confruntă de asemenea cu probleme de lot și ar putea apela la jucători mai puțin folosiți. Domenico Berardi ar putea fi odihnit, în timp ce jucători precum Samuele Mulattieri și Cristian Volpato ar putea fi titularizați.