Type to search

Stiri Premier League

Aston Villa Obține o Victorie Dramatică, 3-2 împotriva lui Burnley în Premier League

Avatar of Xpert Bet
Share

Meci Dificil pentru Aston Villa

Aston Villa a obținut o victorie dificilă, dar crucială cu 3-2 pe teren propriu împotriva lui Burnley, grație unui penalty marcat de Douglas Luiz în minutul 89. Această victorie a propulsat echipa antrenată de Unai Emery pe locul secund în clasamentul Premier League, cu 42 de puncte acumulate în 20 de meciuri, la egalitate cu liderul Liverpool și cu două puncte peste Arsenal și campionii Manchester City. Burnley rămâne pe locul 19 în clasament.

Mijlocașul gazdelor, Luiz, a exprimat satisfacția echipei: „Suntem într-un club mare, merităm asta. Muncim atât de mult în fiecare zi. Toți sunt foarte fericiți, trebuie să ne bucurăm de moment.”

Villa a început bine meciul, cu Ollie Watkins forțându-l pe portarul lui Burnley, James Trafford, să facă o intervenție decisivă, înainte de a-l asista pe Leon Bailey pentru golul din minutul 28. Burnley a egalat rapid prin Zeki Amdouni, care a finalizat cu un voleu.

Leon Bailey și Moussa Diaby au înscris fiecare câte un gol

Villa - Emoțiile Persistă până la Final

Moussa Diaby a readus avantajul lui Villa în minutul 42, finalizând o acțiune simplă după o pasă de la Watkins. Burnley a început mai bine repriza a doua, creând mai multe ocazii, dar a suferit un impact major când Sander Berge a fost eliminat pentru primirea celui de-al doilea cartonaș galben.

Gazdele au a sporit presiunea, căutând să își extindă avantajul, dar a ratat mai multe ocazii înainte de a primi un gol egalizator surprinzător de la Lyle Foster. Burnley s-a apărat cu tenacitate, încercând să întârzie inevitabilul, dar avantajul lui Villa a devenit clar când Luiz a transformat penalty-ul acordat după un fault asupra lui Jhon Duran.

Luiz a descris momentul deciziv: „Am încercat doar să marchez. A fost greu pentru că la acel moment scorul era 2-2.” Acesta a subliniat și dificultățile echipei în ultimele trei meciuri, menționând oboseala jucătorilor și accidentările suferite.

Reușita târzie a lui Luiz a sigilat cea de-a noua victorie acasă a sezonului pentru Aston Villa și a ridicat numărul total de victorii acasă în 2023 la 17, mai multe decât orice altă echipă din Premier League.