tennis

Ascensiunea spectaculoasă a lui Jannik Sinner la Turneul Campionilor ATP Finals

Sinner întrece toate așteptările în Grupa Verde de la Torino

Jannik Sinner a reușit să urce pe primul loc în Grupa Verde a Turneului Campionilor. Favoritul local a încheiat perfect etapa de grupă în finala prestigioasă a sezonului, învingându-l pe Holger Rune cu 6-2, 5-7, 6-4. Astfel, a garantat și accesul în semifinale al lui Novak Djokovic, de șase ori câștigător al Turneului Campionilor și numărul unu mondial.

Sinner și-a consolidat victoriile inițiale împotriva lui Stefanos Tsitsipas și Djokovic printr-o a treia performanță curajoasă în aceeași săptămână la Pala Alpitour. A convertit două din cele patru puncte de break pe care le-a obținut, înregistrând o victorie în două ore și 33 de minute într-un meci care a oscilat de la un capăt la altul.

„Pentru mine a fost cu adevărat important să mă resetez după victoria bună împotriva lui Novak”, a spus Sinner. „Nu am mai câștigat niciodată împotriva lui (Rune), așa că am încercat cu adevărat tot ce am putut. Am început foarte bine. În setul secund, a servit mai bine, s-a mișcat mai bine, așa că a fost un meci mult mai echilibrat. Setul decisiv ar fi putut merge în favoarea lui. La 4-3 am salvat o minge de break. A fost un fel de montagne-russe astăzi, dar evident, sunt foarte fericit și bucuros să fiu în semifinale.”

Novak Djokovic

Victorie așteptată: Sinner și-a luat revanșa în fața lui Rune într-un duel captivant

Sinner părea jucătorul mai confortabil pentru setul și jumătate a meciului, dar mișcarea sa părea afectată de o preocupare aparentă la spate din mijlocul setului secund. Ținându-și poziția, italianul a dus meciul până în setul decisiv și a beneficiat de susținerea entuziastă a tribunelor pentru a-și asigura prima sa victorie împotriva lui Rune în cele trei întâlniri anterioare din istoria meciurilor directe ATP.

Cu susținerea ferventă a fanilor italieni, Sinner a început rapid în încercarea sa de a-și menține seria perfectă la Turin. A deschis un avantaj de 4-0 fiind eficient de fiecare dată când a atacat, și a reușit să trimită nouă lovituri câștigătoare pe lângă un Rune neconsolat, în drumul către setul de deschidere.

Având nevoie de o întoarcere rapidă, Rune, clasat pe locul 8 mondial, care ar fi condus grupa și l-ar fi eliminat pe Djokovic învingându-l pe Sinner, a luptat din greu pentru a-și depăși dificultățile incipiente. Danezul a primit tratament la genunchiul drept de la fizioterapeut la 3-2 în setul secund, dar asta nu l-a împiedicat să-și ridice nivelul și să preia controlul în timp ce Sinner începea să se țină de spate între puncte.

Rune a făcut pasul decisiv la 6-5 în setul secund, profitând de un serviciu neinspirat al lui Sinner pentru a egala meciul și a juca în decisiv. A urmat un set tensionat în care ambii jucători au anulat puncte de break. Mai liber în mișcări a părut Sinner care și-a fructificat șansa în stil, câștigând o minge de break uimitoare cu un backhand scorul de 4-4, 30/40, decisivă pentru victorie.

Traseul excepțional al lui Sinner către semifinalele Turneului Campionilor

Cu un bilanț de 60-14 pentru sezonul 2023, Sinner mai are două meciuri până să câștige cinci turnee majore într-un singur an, pentru prima dată. La 22 de ani, campion la Montpellier, Beijing, Toronto și Viena în acest sezon, este primul italian care avansează în semifinalele de simplu în cei 54 de ani de istorie ai Turneului Campionilor.

„Înseamnă cu siguranță mai mult faptul că reușesc asta aici în Italia, în Torino, un loc special, un turneu special”, a spus Sinner despre obținerea celei de-a 60-a victorii – cea mai mare pentru un italian în Era Open. „Sunt foarte fericit că am șansa la cel puțin încă două meciuri. Sper să pot încheia anul într-un mod bun. Cred că merg în direcția bună, și să vedem ce se întâmplă.”