Stiri

Albania obține calificarea iar Polonia pierde orice șansă la Euro 2024

Efortul Albaniei în calificările Grupei E a fost încununat de succes

În timpul confruntării cu Moldova, Albania a deschis scorul în minutul 25 printr-un penalty transformat de Sokol Cikalleshi. Echipa a dominat jocul, dar Moldova a revenit în forță în minutul 87.

Albania a început campania de calificare cu o înfrângere 0-1 în fața Poloniei în martie, dar de atunci a demonstrat consistență, obținând patru victorii și două remize, ajungând astfel la 14 puncte.

Meciul împotriva Moldovei a fost marcat de deschiderea scorului printr-un penalty în favoarea Albaniei, transformat cu precizie de Sokol Cikalleshi.

Golul târziu al Moldovei și implicațiile sale pentru calificare

Cu toate că Etrit Berisha, portarul Albaniei, a făcut intervenții notabile în a doua repriză, Moldova a reușit să înscrie în minutul 87 prin Vladyslav Baboglo, oferindu-și șanse pentru calificare. Cu un meci rămas împotriva Insulelor Feroe, Albania are o șansă reală de a se impune în grupă.

Vladyslav Baboglo a adus bucurie fanilor Moldovei cu un șut precis în minutul 87, egalând scorul. Cu acest rezultat, Albania acumulează 14 puncte și se îndreaptă către un duel crucial cu Insulele Feroe pentru prima poziție în grupă.

Vladyslav Baboglo

Lupta pentru calificare continuă în Grupa E între Cehia și Moldova

Cu Moldova pe al treilea loc, la egalitate cu Polonia și la un punct în spatele Cehiei, următoarea confruntare cu Cehia devine crucială. Rezultatele următoare vor influența șansele Moldovei de calificare, în timp ce Cehia se luptă să-și asigure un loc la Euro 2024.

În alt meci al grupei, Cehia și Polonia au remizat 1-1, cu Tomas Soucek egalând pentru Cehia după deschiderea scorului de către Jakub Piotrowski pentru Polonia. Cehia rămâne pe locul secund cu 12 puncte, urmând liderul Albania la două puncte.

Grupa E rămâne deschisă, cu Albania calificată, Cehia și Moldova în cursa pentru un loc la Euro 2024, iar Polonia având încă o șansă pentru playoff. Ultimul meci acasă al Cehiei cu Moldova devine crucial pentru calificare, cehilor fiindu-le necesar un egal.