Stiri

Ajutat de victoria lui Sinner cu Rune, Djokovic merge în semifinale după un meci spectaculos cu Hurkacz

Djokovic promovează semifinale după un meci intens împotriva lui Hurkacz

Numărul unu mondial Novak Djokovic a învins jucătorul de rezervă Hubert Hurkacz 7-6(1) 4-6 6-1 în meciul lor din Grupa Verde, asigurându-și locul în semifinale, după ce Jannik Sinner l-a învins pe Holger Rune 6-2 5-7 6-4 în meciul serii.

Djokovic a cedat un set împotriva lui Hurkacz, care a înlocuit pe Stefanos Tsitsipas, confirmând astfel calificarea lui Jannik Sinner în semifinale și făcându-l primul italian din cei 54 de ani de istorie ai turneului care ajunge în această fază.

Jucând fără nimic de pierdut, polonezul Hurkacz a fost o forță la serviciu – trimițând 24 de ași în meci – dar s-a epuizat în setul final, când Djokovic a reușit să convertească puncte de break pentru prima dată în confruntare.

Cu toate că Djokovic și-a înregistrat cea de-a 15-a victorie asupra unui jucător din top 10 în acest an, egalandu-și cel mai bun record din 2018, sârbul era clar frustrat după victorie când a fost întrebat de ce părea supărat în timpul setului secund.

Hurkacz a fost un adversar incomod pentru liderul ATP

Punctele de break au fost la limită într-un prim set captivant, iar Hurkacz i-a pus probleme lui Djokovic când a ales să servească primul, începând cu o serie de ași în primele jocuri. La 26 de ani, Hurkacz este singurul jucător de pe ATP Tour cu peste 1.000 de ași în 2023.

La 6-5 în defavoarea sa, Djokovic și-a schimbat strategia și a câștigat 10 puncte consecutive, ducând meciul într-un tiebreak și având șase puncte de set la un moment dat.Deși Hurkacz a salvat un punct de set, sârbul a închis setul asigurându-și avantajul.

Cu mulțimea în spatele său, polonezul s-a întors în meci în setul secund, în timp ce Djokovic părea distras, oferindu-i lui Hurkacz primul break când a făcut o dublă greșeală. Acesta însă aproape că i-a redat avantajul când conducea cu 4-3 și Djokovic avea 40-15, dar serviciul său puternic l-a salvat din nou pentru a-i nega sârbului un break, înainte de a închide setul și a forța un decisiv.

Însă atât a avut de oferit Hurkacz, deoarece numărul său de erori neforțate a continuat să crească. Deși polonezul a avut mai multe lovituri câștigătoare decât Djokovic, a făcut 41 de erori neforțate, ceea ce s-a dovedit a fi diferența.

Hubert Hurkacz

Sinner, primul italian în semifinalele Turneului Campionilor

Bucurându-se de cel mai bun sezon al carierei sale, Jannik Sinner a ajuns la 60 de victorii în 2023 după o luptă aprigă împotriva numărului opt mondial, Rune. Italianul a avut nevoie doar de 32 de minute pentru a câștiga primul set datorită unui serviciu puternic și a două break-uri timpurii, părând să fie pe drumul spre o victorie facilă.

Dar danezul combativ s-a mobilizat pentru a-și ține serviciul și a lua setul secund prin capitalizarea celei de-a patra șanse de break împotriva unui Sinner diminuat, care își ținea constant spatele inferior în durere aparentă.

La 4-3 în decisiv, Sinner a salvat o minge crucială de break cu ajutorul unui ași, apoi a lovit în următorul joc pentru a face break și a-și asigura prima sa victorie împotriva lui Rune, precum și accederea în semifinalele Turneului Campionilor.