Stiri Diverse

AC Milan Întâmpină Cagliari în Cupa Italiei pe San Siro

AC Milan: Pe Drumul Spre Câștigarea Cupei Italiei

AC Milan începe anul 2024 cu un meci în Cupa Italiei pe San Siro, găzduind echipa Cagliari, care se luptă să rămână în Serie A. Cu o victorie recentă în campionat și o dorință puternică de a obține al șaselea trofeu național, Milan speră să treacă de Cagliari pentru a întâlni în sferturi învingătoarea dintre fie Atalanta BC, fie Sassuolo.

După un final de an 2023 cu o victorie la limită împotriva lui Sassuolo, Milan a reușit să se redreseze după un egal dezamăgitor cu Salernitana. Echipa lui Stefano Pioli, aflată acum la 12 puncte în urma rivalilor de la Inter Milan, a învins Sassuolo cu 1-0. Golul lui Christian Pulisic în repriza a doua a fost decisiv, aducând Milan la patru victorii în ultimele șase meciuri din Serie A.

AC Milan va aborda meciul fără serviciile mijlocașului Ismael Bennacer, care se alătură pregătirilor pentru Cupa Africii pe Națiuni. Samu Chukwueze va pleca și el la mijlocul săptămânii, așa că Pioli i-ar putea odihni fie pe Rafael Leao, fie pe Christian Pulisic. Giroud este, de asemenea, posibil să fie rezervă.

Stefano Pioli

Cagliari: Provocare în Cupa Italiei

Cagliari, care nu a câștigat niciodată Cupa Italiei și a ajuns cel mai aproape de glorie în 1969, se confruntă cu o provocare dificilă în fața lui AC Milan. Cu un start de campanie plin de dramatism, incluzând o victorie în prelungiri împotriva lui Palermo și un triumf dramatic împotriva lui Udinese, Cagliari se pregătește pentru o confruntare intensă pe San Siro.

Forma sa în Serie A a fost inconstantă, iar înfrângerea recentă cu rivalii de la retrogradare, Verona, i-a adus pe oaspeți pe ultimele trei poziții din Serie A. Cu toate acestea, un punct câștigat în fața lui Empoli le oferă un ușor avantaj înaintea meciului de pe San Siro.

Cagliari are mai puține probleme medicale, lipsindu-le doar Eldor Shomurodov, Marko Rog și Nahitan Nandez. Antoine Makoumbou se întoarce de la suspendare și este așteptat să înceapă la mijlocul terenului, însă Claudio Ranieri este cunoscut pentru alegerile sale imprevizibile în echipă.